Modry Esfahan a rozpalena Persepolis
Esfahan je Iranska perla, je to mistni highlight a vsichni tam musi Tak jsme tam taky jeli. Esfahan si jako svoje sidelni mesto vybral sah Abbas I. a potreboval, aby bylo videt, jak mocny je panovnik. Vybudoval tam proto obrovske a nadherne stavby jako napriklad Imammovu mesitu, ktera je povazovana za nejkrasnejsi v celem Iranu. No proste vubec je Esfahan very special a nam se tam moc libilo. A Persepolis je pozustatek 2500 let stare vykladni skrine Perske megarise.
Esfahan
Centrem mesta je obrovske a nadherne Imammovo namesti, ktere je pry (nemerili jsme to) ctyrikrat tak velke jako Vaclavak a ktere se kazdy vecer zaplni davy piknikujicich Irancu. Kolem nej ze vsech stran jsou stavby, ktere stoji za videni - palace a mesity a tak. Mesit a palacu je plno i jinde ve meste, a tak se prochazka mestem stava vypravou za objevovanim nadhernych zdobenych budov.
Esfahan je vyjimecny i tim, ze jim proteka reka, pres kterou vede mnoho krasnych historickych mostu. Ty jsou znamy a obdivovany v cele zemi a Esfahanci i ostatni turiste hrozne radi vysedavaji na brehu reky a kochaji se vyhledem na nektery z mostu, hlavne v noci, kdyz jsou vsechny nasvicene. To je tam pak pekne prelidneno a neustale ze vsech stran slysite Mister, where are you from? a obcas si nekdo prisedne a poprosi, jestli by si s nami mohl chvili povidat, aby si procvicil anglictinu. Tak takovi jsou ti zlotrili Iranci, co se jich doma v Evrope vsichni bojime.
No potesilo nas, ze maskotem Esfahanu je Pat a Mat. Tyto dve postavicky jsou zakoupitelne v ruznych plysovych velikostech a samozrejme take na video-cd. Obcas si je i nekdo nesl v podpazi. Taky jsme se dozvedeli od jednoho mistniho studenta, ze vysnenou zemi Irancu je USA, protoze tam maji nejvic penez. Je jich tam uz pry pekna komunita a emigrovat se da zdlouhave pres Evropu, nebo rychleji pres Dubaj, kde se pry staci prihlasit k jakesi prapodivne sekte a uz se da letet primo do Ameriky. No nevim, kazdopadne pak pry navrat domu znamena dozivoti nebo snad obeseni ci zastreleni. No my Evropani jsme pry celkem v pohode a nejlepsi je, ze si lze v kazdym baru najit holku na jednu noc.
V Esfahanu jsme take zabloudili do krestanske ctvrti a pripadali jsme si jak uplne nekde jinde. Na ulici celkem klid, auta jezdila snad v pruzich a podobne. Jen mistni kostel je snad jedinym mistem v Iranu s jinym vstupnym pro mistni a cizince. Ale co uz, malby v nem byly opravdu krasne, i kdyz znacne morbidni.
Shiraz a Persepolis
Do Shirazu jsme se presunuli hlavne proto, ze se odtam jezdi do Persepole, ale zjistili jsme, ze je to docela prijemne mesto. Maji tam dokonce i plavecky bazen! (akorat se v nem nesmeji koupat) Na Shirazu jsme si zamilovali zejmena cajovny a kurarny, ktere byly na hradbach nad mestem a byl z nich krasnej vyhled a meli tam dobrej caj a dobrou dymku (uz jsme se totiz naucili nachazet ta spravna mista, kde si lze objednat vodni dymku). Dalsi krasnou veci je, ze Iranci se narozdil od Indu hrozne snazi si letni umorna vedra nejak zprijemnit, a tak vsude udrzuji zahrady a parky. V Shirazu je v jedne krasne zahrade pochovan mistni oblibeny basnik Hafez a lide si chodi sednou do stinu stromu s knihou jeho versu. No nadhera.
Od navstevy Persepole jsme toho hodne ocekavali, ale myslim, ze nase ocekavani jeste predcila. I na tom male, co vydrzelo celych 2500 lt je videt, jak zdobne a nadherne muselo mesto byt, kdyz bylo na vrcholu. Vsak to taky bylo mesto, ketere melo za ukol reprezentovat nejvetsi risi, jaka kdy existovala! To nejkrasnejsi, co se dochovalo, je schodiste do jednoho z palacu, kde je velmi detailne vyobrazena delegace zastupcu 23 podrobenych narodu, kterak prinaseji dary svemu krali. A muzete tm zcela jasne videt, jak kdosi ved kone, jiny berana a dalsi velblouda, ten nese latku a ten zase kramicke nadoby. A u jedne postavy jsou dokonce zcela zretelne tkanicky na botach…
Jinak je v Persepoli obrovka vstupni brana, kterou hlidaji ctyri byci a nekolik sloupu. Ale kdyz si date tu praci a vysplhate se na kopecek nad mesto, uvidite puvodni rozmery vsech chramu palacu a veci dostanou hned jiny obrys: najednou vidite mesto velike, jehoz slava se kdysi hvezd dotykala :) Jak jsme tam tak bloumali a pomalu se chystali k odchodu, oslovily nas dve slecny v cernych cadorech, jestli si nimi budm chvilku povidat. Chvilku jsme si s nimi povidali, az se z toho vyklubalo pozvani k nim domu. Tam jme zjistili, jak vypada (asi) typicky iransky dum: nekolik bile vymalovanych mistnosti a v zadne neni nic jineho, nez na podlaze paradni persky koberec. Dostali jsme fiky cerstve utrzene ze stromu na dvorku a pozvani na maly vylet do okoli. Neodmitli jsme, a tak jsme toho ten den videli mnohem vic, nez jsme vubec mohli doufat.
Jeste par novych obecnych povsimnuti
- Internet je v Iranu, ostatne jako vsude v Asii, vsudypritomny. Zadne schovane tajne a neciste Caffenet kdesi v postrannich ulickach, jak jsme byli informovani predem. Na druhou stranu je ale cenzurovany, takze najit informace napriklad o Pakistanu je temer nemozne. A to ani na ceskych zpravodajsych serverech.
- Studena voda je na ulici bezne dostupna z chladicich zarizeni s kohoutkem snad na kazdem rozku a navic je to takovy bazen, ze neni treba ji dodatecne desinfikovat vlastnim chlorem a je pozivatelna. To vse diky koranu nakazujicim vsem domacim napojit prochazejiciho poutnika.
- Kreditky berou ve spouste obchodech podobne jako u nas, bankomaty jsou na kazdem rohu a snad kazdy treti barak ve meste je banka. Bohuzel, mezinarodni karty nefunguji. Ve velkych mestech je vsak celkem jednoduche najit prodavace kobercu akceptujici mezinarodni karty (pry pres banku v Dubaji) a ti nabizeji take cash back, takze v pripade nouze staci najit dobry obchod s koberci.
- Coca Cola apod. je oproti tomu co jsme cetli predem alspon ve mestech vsudypritomna a vsechny piti jako Mirinda, Pepsi, Fanta apod. jsou snad castejsi nez cestovateli zminovana domaci Zam Zam.
- Nastupvat do MHD je nutne pred tim, nez vystoupi ti, co uz tam jsou a to zejmena pokud je autobus hodne precpany nebo je pravdepodobne, ze hodne lidi vystoupi.
~~DISCUSSION~~