http://cesty.kropes.cz/vychod07

Informace o cestě do Nepálu 2008

Po zemi do Indie 2007

Z Istanbulu do Rize

Z Istanbulu jsme odjeli do Kappadokie, kde jsme si udělali malý výletek zvláštně erodovaným údolím a prolezli si opuštěný skalní obydlí u města Uchisar. Potom jsme ještě viděli podzemní město Derinkuyu a Kappadokii jsme opustili. Teď jsme na severu Turecka, byli jsme v továrně na čaj ve městě Rize a chystáme se na výlet do předhůří Kačkaru. Je tady moc krásně, a tak se tam už těšíme :-)

Kappadokia

Kappadokie leží ve střední Anatólyii a je to pískovcová oblast, jíž dali jméno koně. Kappadokia totiž znamená země dobře vychovaných koní. My jsme se rozhodli podniknout výlet pískovcovým údolím „Pigeon Valley“, do nějž pradávní obyvatelé vytesali své domy a ty pak byli využívány až do nedávné minulosti. Některé dokonce dodnes. Na konci nás čekal skalní hrad s výhledem na mnoho údolí a hlavně pak jeho nepříliš navštěvovaná část, kde je možné prozkoumávat jeho vnitřní místnosti a procházet různými chodbičkami a schodišti a tak. A aby toho nebylo málo, zajeli jsme do podzemního města Derinkuyu. Toto podzemní město mělo na povrchu pouze několik vstupů ve tvaru studně a do jeho osmi pater se vešlo 30.000 obyvatel.

Rize a okolí

Do Rize nás samozřejmě přitáhl čaj. Plantáže jsme viděli už po cestě, jeli jsme totiž z Erzurumu přes nádherný hory a jak jsme pak klesali k móři, čaje přibývalo až byl všude. V Rize jsme navštívili „çay fabrikasi“ a měli jsme možnost sledovat „výrobu“ čaje od vykládání vidlemi z auta až po pytlování. No nejúžasnější na tom je ta vůně. Kdo necítil, nepochopí. :-)

~~DISCUSSION~~

Texty a obrazový materiál lze volně používat pro osobní potřebu. Jakékoli veřejné šíření uvítáme, ale až po dohodě na info@kropes.cz. Děkujeme za pochopení.